Recenzje

[44] „Niekończąca się historia” Michael Ende – recenzja

Niekończąca się historia to jedna z tych książek fantastycznych, o których wiele słyszałem, ale nigdy nie miałem okazji, by się z nimi zapoznać. Na szczęście wydawnictwo Mamania wydało po raz kolejny ową klasykę w języku polskim, dzięki czemu mogłem nadrobić czytelnicze zaległości.

Zanim przejdę do właściwej treści recenzji, parę słów o wydaniu. Historia została wydana w twardej oprawie, z AURYNEM (o którym później) na okładce. W środku tekst jest pisany dwoma kolorami – czerwonym i zielonym, zupełnie jak książka-w-ksiażce. Ogólnie wolumin sprawia pozytywne wrażenie i można powiedzieć, że w ręce polskiego czytelnika trafia wydanie luksusowe.

Niekończąca się historia to opowieść o Bastianie Baltazarze Bucku. Jest to młody chłopak, który uczęszcza do szkoły podstawowej w państwie niemieckim. Jest dosyć otyły, niezbyt dobry w sporcie lub w innych aktywnościach edukacyjnych, niekoniecznie lubiany wśród rówieśników, w dodatku umarła mu matka. Jego relacje z własnym ojcem nie są najlepsze, a dzieciak najczęściej ucieka ze świata trudów i niepowodzeń w książki, które łapczywie czyta.

Pewnego dnia, udawszy się do antykwariatu prowadzonego przez pana Koreandera, Bastian natrafia w środku na tytułową Niekończącą się historię. Nie wie wszakże, co jest w środku, ale książka o tak wdzięcznym tytule od razu przykuwa jego uwagę. Niewiele myśląc, kradnie ową pozycję literacką, by, zakradnąwszy się na strych szkoły, oddać się lekturze.

Dzięki Niekończącej się historii Bastian poznaje losy Atreju, bohatera z magicznej krainy Fantazjany, który musi ocalić ją od nadchodzącej zagłady. Dziecięca Cesarzowa ciężko zachorowała, a sama kraina powoli zostaje opanowywana przez strefy nicości, powiększające się z dnia na dzień i zagrażające jej mieszkańcom.

Atreju, wyposażony w AURYN, magiczny naszyjnik samej Cesarzowej, który zapewnia mu ochronę, wyrusza na Wielkie Poszukiwania, podczas których będzie musiał zrozumieć, co zagraża Fantazjanie i jak jej pomóc. Okazuje się, że jedynym ratunkiem dla Fantazjanczyków jest Bastian, który musi się przenieść do magicznej krainy. Jakież przeżyje w niej przygody?

Mam wrażenie, że Niekończąca się historia to bardziej literatura dziecięca niż fantasy. Fantazjana nie jest jakoś szczególnie oryginalnym settingiem i mniemam, że na dzieciach zrobi większe wrażenie niż na dorosłych czytelnikach. Pomijając do pewnego stopnia wtórny świat i pewną infantylność książki, ciężko się jednak do czegoś przyczepić.

Książka początkowo wydawała mi się być głównie eskapistyczną opowiastką dla najmłodszych, ale z czasem zacząłem w niej dostrzegać pewne wątki i elementy, które są bardzo ciekawe z perspektywy literaturoznawczej. Niekończąca się historia bada naturę ludzkich pragnień i ich wpływ na nas, prawdziwą przyjaźń i zaślepienie, które jej zagraża, a także opowiada o tym, że może fajnie jest fantazjować o byciu kimś innym i „lepszym”, ale zawsze najlepiej jest po prostu być sobą. To także literatura, która stawia pytania o wpływ niczym nieograniczonej mocy na ludzką psychikę, jak i o to, czy dobre intencje zawsze skutkują dobrymi uczynkami.

Jak widać, da się z tą książką zrobić coś inteligentnego i poddać jakiejś analizie, nie jest więc jedynie spisaną przygodą, którą mogą się rajcować dzieci. Bardzo mnie to cieszy. Z jednej strony, owszem, lubię czytać książki dla samej radości z czytania, ale to miłe, gdy literatura stymuluje Cię intelektualnie i staje się zaczątkiem refleksji. Z tego względu, choć myślę, że Niekończąca się historia jest lekturą głównie dla najmłodszych, to nie jedynie dla nich.

Reasumując, cieszę się z zapoznania z tą klasyką literatury dziecięcej i fantastycznej. Myślę, że gdybym był uczniem podstawówki, to przeczytanie dzieła Michaela Ende’a wywarło by na mnie większy wpływ i wrażenie, ale nawet jako osoba dorosła jestem wielce kontent. Uważam, że istnieją lepsze książki fantastyczne na rynku, ale nie odejmuje to jednocześnie meritów tej lekturze, która jest, co tu dużo mówić, całkiem niezła, nawet jeśli nie wyzbyta pewnych wad.

Ocena: Yay! 4/5
Ocena: Yay! 4/5

DANE O KSIĄŻCE:

Tytuł: Niekończąca się historia

Tytuł oryginału: Die Unendliche Geschichte

Autor: Michael Ende

Stron: 480

Wydawnictwo: Mamania

Rok: 2021

Oprawa: twarda

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s