Recenzje

[20] „Oblężenie i nawałnica” Leigh Bardugo – recenzja

[Uwaga, recenzuję kolejną część cyklu. Mogą pojawić się spoilery z poprzednich części.]

Oblężenie i nawałnica to druga część trylogii griszów. Kiedy zakończyła się pierwsza, to jest Cień i kość, Alina wraz z Malem zostawili za sobą Ravkę i Fałdę Cienia, w której Zmrocza i jego towarzyszy wydano na łaskę Volcrew i uciekli przez Prawdziwe Morze, licząc na to, że zaczną nowe życie. Wolne od trosk i niebezpieczeństw. Czy to im się udało?

Niestety, młodych bohaterów dosyć szybko odnajduje Zmrocz i porywa ich z Nowoziemi statkiem pirackim na północ, gdzie mają szukać drugiego z amplifikatorów Morozova, tym razem pochodzącego od morskiego węża – istoty jeszcze bardziej mitologicznej niż przewodnik stada, od którego Alina wzięła swoją obrożę z poroża. Tak więc okazuje się, że te jedne, jedyne amplifikatory można ze sobą łączyć, choć przeczy to wszelkim prawom magii, które dziewczyna zna.

To nie jedyne zaskoczenie tak dla niej, jak i dla czytelnika. Równie ważny jest fakt, że Zmrocz może przywoływać tzw. niczewoje, volcry stworzone tylko i wyłącznie z cienia. To także przeczy zasadom Małej Nauki, co więcej, jest bardzo niebezpieczne dla Ravki – szybko się okazuje, że Zmrocz zamierza wysłać armię cienistych potworów na swoje państwo i jedyne, co jest w stanie go powstrzymać, to moc Aliny. Czy jednak jedna jedyna Przywoływaczka Słońca może stanąć naprzeciw tak wielu przeciwników?

Tak więc mniej więcej prezentuje się sytuacja na początku drugiej powieści z cyklu. Pod względem fabularnym jest więc ciekawie, czytelnik nie będzie się nudził, książka obfituje tak w akcję, jak i powolniejsze momenty, w których możemy się nacieszyć światem i postaciami stworzonymi przez autorkę.

Chyba najważniejszą z nowych postaci, które nie ukazały się w poprzedniej części, jest książę Nikolaj, drugi po swoim starszym bracie Vasilim w kolejce do ravkańskiego tronu. To bardzo dobrze przemyślana i napisana postać – zawsze wie, co powiedzieć, usta mu się nie zamykają, jest inteligentny i zabawny. Myślę, że Alina często miała go dosyć, ale nie mam wątpliwości, że czytelnicy go pokochają tak mocno jak to zrobiłem ja. Sceny z jego udziałem są prawdziwym majstersztykiem.

Poza Nikolajem będziemy tu także mieli, oczywiście, dużo Mala, a także Zmrocza, nawet jeśli w formie nie takich oczywistych do wyjaśnienia wizji, których doświadczać będzie Przywoływaczka Słońca. Między całą trójką przez całą książkę będzie trwał rodzaj trójkąta miłosnego, gdy relacje między bohaterami będą się stale komplikować. Bardzo mi się spodobało oddanie mechaniki takich relacji przez Leigh Bardugo. Przypomina mi to nieco sytuację z Vin, Elendem i Zanem z Mistborna – a to bardzo dobre skojarzenie, gdyż Brandon Sanderson jest stale jednym z moich ulubionych pisarzy.

Jeśli chodzi o motywy, które autorka chciała poruszyć w swojej twórczości i skłonić nas do namysłu, to niewątpliwie było to skupienie się na naturze potęgi i władzy, tym, jak bardzo potrafią one odizolować tych, którzy je posiadają od większości, która ich nie posiada, a także to, jak bardzo te rzeczy zmieniają człowieka, nie zawsze na dobre.

Odnośnie moich ogólnych wrażeń związanych z książką, to są one lepsze od poprzedniczki. Oblężenie i nawałnica jest dłuższa od Cienia i kości, a jest to coś, co mi bardzo przeszkadzało w debiucie Bardugo. Pojawiło się także więcej słów inspirowanych językiem rosyjskim, co w wyraźny sposób sprawiło, że się wczułem w świat przedstawiony i to, co odróżnia go od stereotypowego fantasy. W efekcie nie pozostało mi nic, jak tylko się rozkoszować powieścią.

Podsumowując, uważam Oblężenie i nawałnicę za naprawdę bardzo udaną książkę. Leigh Bardugo znacznie polepszyła swój warsztat pisarski i kontynuacja Cienia i kości jest czymś, czemu z pełnym przekonaniem mogę dać piątkę. Mam nadzieję, że ostatnia część trylogii będzie równie dobra i utrzyma wysoki poziom.

Ocena: Wow! 5/5
Ocena: Wow! 5/5

DANE O KSIĄŻCE:

Tytuł: Oblężenie i nawałnica

Tytuł oryginału: Siege and Storm

Autor: Leigh Bardugo

Stron: ebook (368)

Wydawnictwo: MAG

Rok: 2019

Oprawa: ebook (twarda)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s